DVĒSELES 6 STĪGAS

ZODIAKS, SĪPOLI un TURAIDAS ROZE satiekas izcilā ģitārista Aivara Gudrā jubilejas koncertā

Ar publikas ovācijām un vērienīgu koncertturneju „Dvēseles 6 stīgas” nosvinēta izcilā ģitārista Aivara Gudrā 60 gadu jubileja. Koncerta programmā skan Imanta Kalniņa, Jāna Lūsēna un Mārtiņa Brauna lieliskas instrumentālās kompozīcijas un populāri hīti no 80.gadu un vēlākas daiļrades  – „Lielais Alberts”, „Elpo”, „Nelaid, māte, bērnus mežā”, „Apvij rokas”, fināls no mūzikas kinofilmai „Pūt, vējiņi”, „Taisnība”, „Tēvu zeme” u.c. skaņdarbi, piedaloties arī pašiem komponistiem Jānim Lūsēnam un Mārtiņam Braunam, kuri uz skatuves apvienojušies izcilu mūziķu komandā ar dziedātājiem Olgu Rajecku, Zani Gudro, Ievu Sutugovu, Uģi Rozi un Zigfrīdu Muktupāvelu, mūziķiem Raimondu Ozolu, Juri Kristonu, Modri Laizānu, Rūdolfu Dankfeldu, Andi Klučnieku un, protams, pašu Latvijas „zelta ģitāristu” Aivaru Gudro.

„Viņš nerunā un nedzied, taču no savas ģitāras Aivars izvilina tādas skaņas, kas līdzīgas cilvēka balsij,” teic koncertturnejas producents Aigars Dinsbergs, savukārt dziedātāja Olga Rajecka, kura Aivaru pazīst vairāk nekā trīsdesmit gadus, ir pārliecināta: „Aivars ir izcils ģitārists un dvēseles stīgu pavēlnieks! Un es ar lielu prieku un gandarījumu piedalos šajos koncertos, lai būtu kopā ar Aivaru Gudro, Jāni Lūsēnu, Mārtiņu Braunu! Ceru, ka šie komponisti nekad mūžā viņu neatstās, lai arī turpmāk būtu kopā koncertos.”

Komponists Jānis Lūsēns, kurš vienlaikus ar Aivaru Gudro studējis Konservatorijā, atzīst: „Viņa ģitāras skanējums tāpat kā īpašas balss tembrs ir atpazīstams un kļuvis par sava veida zīmi. Aivara izcilā ģitārspēle ir devusi spožu un kaislīgu krāsu kopējā skanējumā gan grupās „Sīpoli” un „Turaidas Roze”, un izteikti tas dominē sadarbībā ar komponistu Imantu Kalniņu.”

„Aivaru Gudro ilgus gadus pazīstu kā savdabīgas un smalkas skaņas veidotāju, un tembrāli viņš ir ļoti interesants mūziķis,” atzīst komponists Mārtiņš Brauns, par Aivara nokļūšanu grupā „Sīpoli” ar smaidu sakot – „viņš vienmēr ir zinājis, kas ir vislabākais! Turklāt Aivars „Sīpolu” laikā tika pie iesaukas „Pāvs” – tas ir īpašs stāsts! – un patiesībā viņš Konservatorijas laikā apguvis arī klarnetes spēli…” Mārtiņš Brauns itin labi zina arī to, kā Aivars Gudrais ticis pie savas „Gibson” ģitāras, kas allaž izcēlusies ar neatkārtojamu skanējumu.

Savukārt mūzikas žurnālists Uldis Rudaks atceras, ka „astoņdesmitajos gados Latvijā Aivars Gudrais bija ģitārists “uz izķeršanu”. Aivars uz skatuves no instrumenta stīgām spēj izvilināt skaņas, kas rada plūstošu skaņu ainavu. Šo Gudrā spēju un īpašo vibrāciju pazina un savās kompozīcijās izmantoja labākie latviešu komponisti, kuri vadīja rokgrupas – Mārtiņš Brauns Sīpolos, Jānis Lūsēns Zodiakā,  Imants Kalniņš Turaidas Rozē.”